O kawie słów kilka

Kawa – właściwości i jej wpływ na odchudzanie

Świeżo zaparzona kawa ma 0 kcal – jej wartość kaloryczną podnoszą dodatki takie jak: mleko, cukier czy syropy.

Zawarta w kawie kofeina ma działanie termogeniczne to znaczy, że działa przyspieszająco na metabolizm, zwiększa spalanie tłuszczu i zmniejsza apetyt.  Dodatkowo działa pobudzająco. Filiżanka kawy wypita przed treningiem pozwoli na wykonanie lepszego jakościowo treningu, a co za tym idzie spalenie większej ilości kalorii.

Jednakże „co za dużo to nie zdrowo” i dotyczy to również kawy.  Kofeina podnosi ciśnienie w tętnicach, ale nie ma potwierdzonych badań, aby spożywanie jej w dużych ilościach wpływało na rozwój nadciśnienia tętniczego.

Osoby wrażliwe na kofeinę powinny pamiętać, że wpływa ona na perystaltykę jelit. Zbyt duże ilości kawy mogą wywołać drżenie rąk lub nadmierne pobudzenie. Nie jest zalecana również osobom cierpiącym na chorobę wrzodową czy migreny, gdyż może stanowić wyzwalacz napadów.

Zbyt duże ilości kawy mogą przyczynić się do zachwiania gospodarki wodnej organizmu.

Naukowcy wykazali bowiem, że spożycie 6 mg kofeiny na kilogram masy ciała dziennie może wywołać efekt moczopędny, natomiast 3 mg/kg masy ciała nie zakłóca bilansu wodnego w organizmie.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FAD) zaleca, aby dorosłe osoby zdrowe spożywały kofeinę w ilości nie większej niż 400 mg dziennie / tj. ok 3-4 filiżanek tego napoju.

Miłej dnia przy kawie! 😊