Dieta ketogeniczna

Słyszałeś o diecie ketogenicznej? Jeden z najpopularniejszych obecnie stylów odżywiania robi prawdziwą furorę zarówno w świecie sportowców, jak i zwykłych osób, które chcą schudnąć – w krótkim czasie i bez dyskomfortowego uczucia głodu. Nazywana powszechnie dietą “keto” jest dostępna również u nas.

Dieta ketogeniczna wzięła swoją nazwę od zjawiska ketozy, czyli stanu, w którym organizm pozyskuje energię nie z glukozy, a z tłuszczu nagromadzonego w tkankach. Gdy organizm ma niedobór energii, dochodzi do spadku ilości glikogenu – wielocukru zbudowanego z pojedynczych cząstek glukozy – a to z kolei sprawia, że zmniejsza się ilość wody, którą glikogen gromadzi w mięśniach. Wykorzystanie glukozy jako źródła energii zostaje ograniczone – jest ona wykorzystywana przez układ nerwowy – i masa ciała spada.

Zasady diety polegają więc na tym, aby odciąć organizm od stałych dostaw cukru i pobudzić go do czerpania energii z tkanki tłuszczowej. Paradoksem diety jest to, że jej dania cechuje wysoka zawartość tłuszczu, a typowe proporcje wartości odżywczych zostają odwrócone. Na diecie “keto” spożywa się około 10 proc. węglowodanów. Resztę, czyli 90 proc. jadłospisu stanowią tłuszcze i białka.

W posiłkach znajdziesz zatem produkty pełnotłuste i najczęściej pochodzenia zwierzęcego: wołowinę, kurczaka, jaja, nabiał, pełnotłuste ryby, oleje zwierzęce i roślinne a wszystko w towarzystwie warzyw i orzechów. Nie znajdziesz w niej natomiast węglowodanów, w tym ziaren i zbóż, a także owoców i produktów skrobiowych czy słodzonych napojów.

Dieta tłuszczowa ma podobny skutek jak typowa głodówka, lecz o ile jest ułożona przez specjalistów nie traci na mikro i makroelementach, jest pełnowartościowa i odżywcza i co najważniejsze – skuteczna.
Jadłospis bazujący na zaleceniach diety ketogenicznej można stosować maksymalnie przez 2-3 miesiące choć większość dietetyków zaleca 28-dniowy program. W tym okresie bezproblemowo gubi się zbędne kilogramy, a jedzenie bogate w białko i tłuszcz sprawia, że czujemy sytość.

Warto jednak pamiętać, aby nie unikać zieleniny i innych warzyw. Mięso ma kwaśny odczyn pH, zatem warzywa dodawane do ryb i mięsa pozwolą usunąć z organizmu szkodliwe substancje przemiany materii, bez obaw o “zakwaszenie” organizmu.
Choć dieta ketogeniczna nie każdemu przypadnie do gustu, z pewnością skorzystają z niej osoby z dużą nadwagą, czynnie uprawiający sport i inne aktywności fizyczne, jak również osoby z insulinoodpornością.

Co ciekawe, udowodniono, że dieta skutecznie obniża częstotliwość ataków epilepsji u osób z padaczką lekooporną. Nadaje się również dla osób z wysokim poziomem cukru we krwi, a także dla cierpiących na rzadkie schorzenia: zespół Retta, zespół Dravet, zespół Doose czy stwardnienie guzowate.
Diety nie powinny stosować osoby z chorobami serca, chorobą wieńcową, nowotworami, nadciśnieniem tętniczym chorobami nerek, trzustki i wątroby. Pierwszy okres na diecie “keto” może być trudny – z powodu gwałtownego obniżenia cukru we krwi. Dolegliwości zwykle znikają po kilku dniach.

Wychodząc naprzeciw Waszym potrzebom i zainteresowaniom dieta ketogeniczna jest dostępna także u nas. Masz ochotę spróbować? Skontaktuj się z nami i zamów dietę prosto do domu. Bezpiecznie, pewnie i skutecznie.