ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z OTYŁOŚCIĄ

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Walki z Otyłością.  To doskonały czas, by zastanowić się, czy problem otyłości nie dotyczy nas lub naszych bliskich.

Czym jest otyłość?

 

Otyłość definiowana jest jako choroba przewlekła, wywołana nadmiernym gromadzeniem tkanki tłuszczowej z powodu dodatniego bilansu energetycznego (więcej energii dostarczamy z pożywienia do organizmu niż wydatkujemy na przemianę materii, termogenezę czy aktywność fizyczną).

Istnieje kilka czynników warunkujących występowanie otyłości, do których zaliczamy:

  • czynniki genetyczne (ok. 20% przypadków),
  • zaburzenia czynności gruczołów wydzielania wewnętrznego,
  • niewłaściwy skład diety,
  • częstość i obfitość spożywanych posiłków,
  • zażywanie niektórych leków,
  • uszkodzenie podwzgórza mózgu.

Ponadto otyłość bardzo często jest uwarunkowana psychospołecznie, to znaczy, że coraz częściej zajadamy stresy i przejawiamy niekorzystne nawyki żywieniowe, a także ekonomicznie.

Otyłość może być także skutkiem niedożywienia płodu, które jest rekompensowane w okresie pourodzeniowym lepszą przyswajalnością pokarmu oraz wzmożonym łaknieniem. Stałe przekarmianie dziecka zwiększa prawdopodobieństwo jej wystąpienia od najmłodszych lat.

Istnieje kilka wskaźników, dzięki którym można zbadać otyłość. Najbardziej popularnym z nich jest BMI (Body Mass Index).  Wskaźnik ten wyraża stosunek masy ciała wyrażony w kilogramach do kwadratu wzrostu podanego w metrach.

WZÓR:

BMI = aktualna masa ciała [kg] / {wzrost [m]} 2

Zgodnie z tym wzorem wyróżniamy trzy typy otyłości:

  1. Otyłość umiarkowana, gdy BMI wynosi 25 (k)  i 29,9 (m).
  2. Otyłość znaczna, gdy BMI wynosi 30 (k) i 39,9 (m).
  3. Otyłość patologiczna, gdy BMI jest większe niż >40 zarówno dla kobiet i mężczyzn.

Ponadto wyróżniamy dwa typy otyłości:

-otyłość typu “jabłko” – (inne określenia: otyłość brzuszna, wisceralna – tkanka tłuszczowa zlokalizowana jest głównie wewnątrz jamy brzusznej) częściej dotyczy mężczyzn,

-otyłość typu “gruszka” – (udowo-pośladkowa) częściej występuje u kobiet.

            W Polsce szacuje się, że prawie 50% kobiet i 62% mężczyzn jest otyłych, a co trzecie dziecko ma nadwagę. Problem ten dotyczy około 16% dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Blisko 70% Polaków nie wykonuje żadnych ćwiczeń fizycznych, a około 10% uprawia sporadyczną aktywność fizyczną.

Moi Drodzy.. Ministerstwo Zdrowia ostrzega, że jeśli epidemia otyłości nie wyhamuje do 2050 roku to długość życia może ulec skróceniu o 5 lat! To doskonały moment, aby przewartościować swoje życie i wziąć się w garść, aby zadbać o swoje zdrowie i jakość życia.

 

Ponadto otyłość niesie ze sobą wiele konsekwencji zdrowotnych takich jak: choroby metaboliczne, schorzenia układu sercowo-naczyniowego, zaburzenia hormonalne, dna moczanowa, zaburzenia krążenia, udar mózgu, choroba niedokrwienna serca, żylaki kończyn dolnych, zmiany zwyrodnieniowe stawów czy nowotwory.

 

Pamiętaj: nie jesteś w tym sam/a. Postaw na wiedzę i doświadczenie profesjonalistów z zakresu redukcji masy ciała i psychodietetyki. Napisz do nas, otrzymaj konkretną pomoc i indywidualne podejście.

 

Dbaj o siebie,

Team Zdrowa Szama